Сынып: 6
Мерзімі: 19.09.2014
Сабақ мақсаты:.Оқушыларға масштаб, оның түрлері, қашықтықты өлшеу, оны қағаз бетіне түсіру әдістері туралы білім беру. Картадағы кез-келген географиялық объектінің масштабына қарап қашықтығын анықтауға және оны дәлме-дәл қағазға түсіруді үйрету.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Құралдары: Интербелсенді тақта, қалам, қарындаш, маркер, қайшы, оқулық, фотосуреттер, флипчарт.
Әдіс-тәсілдер: Мазайка әдісі, ЖАДАәдісі, инсерт әдісі, топпен жұмыс
Оқыту нәтижесі:Масштаб, оның түрлері, қашықтықты өлшеу, оны қағаз бетіне түсіру әдістерітуралы білімін шындау.
Сілтеме:
Сабақ кезеңдері |
Уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Ұйымдастыру кезеңі
|
2 мин |
Оқушылармен амандасу. Сабаққа қатысуын, дайындығын тексеру. Психологиялық дайындығын тексеру. Топтарға 1-2-3-4 сұрет кесіңділер арқылы төрт топқа бөледі. Тақтада сурет : Галактика,жер Тақтаға Тапсырма беріледі: |
Оқушылар орындарынан тұрып, мұғаліммен, сыныппен амандасады. Тапсырма арқылы сабақтың мақсаты мен міндеттерін анықтайды
Оқушы тақтада тапсырманы орындап айтып, сипаттама береді. |
1. Білу |
5 мин |
Масштаб дегеніміз (немісше мас-өлшеу; штаб-таяк)- жер бетіндегі өлшенген қашықтықты қағазға түсіргенде қанша рет кішірейтілгендігін көрсететін бөлшек санды айтады. Масштаб
Сандық атаулы сызықты • Сандық масштаб туралы айтып, мысал келтіру. • Атаулы масштаб туралы айтып, мысал келтіру, сандықтан атаулыға айналдыруды үйрету. Сызықты масштаб туралы айтып, мысал келтіру, сандықтан сызықтыққа айналдыру жолдарын үйрету. Тақтаға сөздер жазылады. Оқушыларға келесідей тапсырма беріледі: Оқулық мәтінінен мәлімет жинақтау 1-топҚашықтықты өлшеу тәсілдері(1-2 абзац) 2-топ Қашықтықты өлшеу тәсілдері(3 абзац) 3топ Масштаб және оның түрлері(1 абзац) 4топ Масштаб және оның түрлері(2 абзац)
|
Оқушылар сұрақтарға жазбаша жауап береді, топпен ауызша бірін бірі толықтырады: АКТ, СТО |
2.Түсіну
|
10 мин |
Тапсырманы орындауға қойылатын талап: Картадан материктердің Солтүстіктен Оңтүстік бағыттағы қашықтығын өлшеу, екі қала аралықтарын өлшеуді, масштабқа айналдыруды үйрете отырып төмендегі тапсырманы беру: • Еуразия материгінің С-О бағытындағы қашықтығын өлше; • Алматы мен Астана қала аралықтарын өлшеп, масштабын анықта; • Мәскеу мен Астана қаласы аралығындағы ара қашықтықты өлшеп, масштабын анықтау, сандық маштабтан сызықтық масштабқа айналдыр. СТО Ассациация стратегиясы(ойларын қағазға түсіреді А-4) ЖАДА
|
Оқушылар тапсырманы орындау барысында, кері байланысқа түседі. Тақтаға шығып сызбаны толтырады,ассациациялық сызбаны қорғайды, өз ойларын ортаға салады, негізін түсіндіреді,мысал келтіреді, сыныптастары қойған сұрақтарға жауар береді АКТ, ОЖЕСО, ОүБОБ, |
3.Қолдану |
5 мин |
«Масштаб маңыздылығы» тақырыбына, флипчартта постер сызыңдар және оны қорғаңдар. Әр топтан «Екі жұлдыз, бір ұсыныс». |
Оқушылар постерға «Масштаб маңыздылығы» атты тақырыбында топпен өз ойларын ортаға салып, оны қорғайды. Егер сұрақ болса оған жауап береді. Ұсынысты қабылдайды. 1оқушы- суретші,2-ші спикер,3-ші модератор,4-ғалым,5-ші тайм кипер |
4. Талдау |
10 мин |
Сәйкестендіру кестесін толтыру: |
Берілген тапсырманы тақтада әр топтың мүшесі уақытқа орындайды, бір-бірінін тапсырмаларын тексеріп, (кателерін) талдайды. Оқушылар интербельсенді тақтамен жұмыс жасайды.
|
5.Синтез |
10 мин |
Жұптасып –ойлан- бөліс әдісі. Оқушыларға карточка таратылады. Тапсырма: Ойланып, әр топтағы тапсырмаларға мысал келтіріңдер:
|
Оқушылар берілген карточкадағы тапсырманы дәптерлерінде орындайды. АКТ, СТО, ОЖЕСО, ОүБОБ |
6. Бағалау |
2 мин |
Эссе жазу. 1-4топ «Масштаб маңызы» Әр топтан «Екі жұлдыз, бір ұсыныс». |
Эссені оқушылар «ыстық орындық» арқылы ортаға салып, бөліседі. Критерийлер бойынша өздік, жұптық, сыныптық бағалауӨздеріне лайықты бағаларын алады. Ескертулері болса мұғалімге айтады. |
Бағалау |
|
Оқушыларды сабаққа қатысуларына, тапсырмаларды орындауларына қарай, жауаптарының дұрыстығына қарай 5 баллдық шкаламен бағалайды.
Үй тапсырмасы:§ 8 оқу, Қара теңіз жағалауының ұзындығын анықтап, масштабын тап |
Үйге тапсырма алады. Мұғалімнің тапсырмасын күнделіктеріне жазып, түсінбегендерін сұрайды. |