Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың «Тербелістер» тақырыбы бойынша алған білімдерін қайталау, теориялық және практикалық білімін пысықтау.
Дамытушылық: Оқушыларды өз бетімен ізденуге, білімін шығармашылық тұрғыдан дамытуға, өз білімін қорытындылауға үйрету.
Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, іскерлікке, ынтымақтылыққа, топпен жұмыс жасауға үйрету.
Сабақтың міндеттері:
- Оқушыларды сыни тұрғыдан ойлауға, еркін сөйлей білуге, өз ойын жеткізе білуге, ортақ шешім шығаруға баулу;
-танымдық белсенділіктерін арттыру, білімді тәжірибеде қолданып,болжам жасау біліктіліктерін дамыту.
Сабақ түрі: қайталау сабағы
Модульдер: АКТ, СТОү, ТжДОЖ, ОЖЕСО, ОжОЖТ, оқытудағы басқару және көшбасшылық, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
Дереккөздер: оқулық, Физика және астрономия. 9 сынып. Б. М. Дүйсембаев, Г. З. Байжасарова, А.А. Медетбекова - Алматы, «Мектеп» - 2012, интербелсеңді тақта, проектор, флипчарт, стикер, маркерлер, бағалау парағы
Оқыту нәтижесі: Сын тұрғыдан ойлау арқылы тақырып мазмұның меңгерді, топтық диалогта өз ойын еркін жеткізіп, танымдық белсенділігі артты, білімін іс жүзінде қолданып, іскерлік қабілеттері дамыды.
Сабақтың кезеңдері |
уақыт |
Кіріктірілген модульдер |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Білу |
2 мин |
СТОү, ОжОЖТ, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, ОЖЕСО |
1) Тақырыпқа шығу: тақтаға (слайд - анимация) назар аударамыз, талқылауға арналған сұрақ қоямын: Көрсетілген құрылғы туралы не ойлайсыздар? Осы құрылғыны қалай атауға болады? Біздің сабағымыз қандай тақырыпта өтеді? Ендеше бүгінгі тақырыбымыз: Тербелістерді қайталау, қорытындылау Сабағымыздың мақсаты қандай? 2)Терминдерді қайталау
|
Құрылғыны талдайды, тақырыпты анықтайды Тақырыпқа шыққаннан кейін сабақтың мақсатын анықтайды Осы тақырып бойынша терминдерді естеріне түсіреді. Бір топ терминдерді айтады, қалған топтар толықтырады |
Түсіну
|
10 мин |
оқытудағы жаңа тәсілдер, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, басқару және көшбасшылық
|
1)Топтықжұмыс «Бірлесіп жұмыс істейік» Заттың агрегаттық күйлерін топта талқылауға, тапсырма беру.
|
1)І топBasic definitions in simple harmonic motion What isperiod, frequency and …? ІІ топ Simple pendulum What is Simple pendulum? ІІІ топMass-spring system What is Mass-spring system? Әр топта талқылап, флипчартқа түсіріп немесе маятниктерді пайдаланып «Аквариум» әдісін қолданып өз тапсырмаларын қорғайды. Өздерін қол қимылымен бағалайдыәдісімен бағалайды, түсінбей қалғандарға жедел көмек береді. |
Қолдану
|
10 мин |
диалогтық оқыту оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау |
Есеп шығару The collection of tasks on physics 7-9 p.14, 1- топ- ex.290, 2- топ- ех.294, 3- топ- Experimental task |
Есептерді шығарады
|
Талдау
|
10 мин + 5 мин тақтада |
диалогтық оқыту, ОЖЕСО, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау |
Problems: - Ex. 290. An object is simple harmonic motion. By using the equation x=3cos2πt: Calculate magnitudes of the amplitude, the angular speed, the period and the frequency. Write the equations of the speed and the acceleration at an instant t. - Ex. 294. When an object of mass 4 kg is attached to the end of two springs in parallel, with force constants k1=100 N/m and k2= 200 N/m, the system is in equilibrium. Calculate the period of simple harmonic motion that will occur when the object is released after stretching? 3. Experimental task: With the help of simple pendulum define the gravitational constant.Devices: ruler, stopwatch |
Есептерді тақтаға шығып ағылшынша талдайды «Бағдаршам» әдісімен бағалайды |
Жинақтау
|
3 мин |
ДжТОЖ, АКТ, оқытудағы жаңа тәсілдер, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, |
Ыстық орындық
|
Ыстық орындық ойнай отырып тақырыпты қайталайды |
Бағалау Рефлексия
|
5 мин |
ДжТОЖ, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау |
Бүгінгі тақырыбымызбен байланысы бар ма? Ұйге: Тербелістер тақырыбын қайталау |
Топтар бірін-бірі «Екі жұлдыз, бір тілек» тәсілімен бағалайды Стикер арқылы сабақты қорытындылайды Бағалау парағын толтырып тапсырады |